Spontaniczny wyjazd kamperem a odpowiedzialność
Odpowiedzialny serwis kampera pozwala czerpać pełnię przyjemności z wakacyjnego wyjazdu.
Sporo mówi się o tym, że podróżowanie kamperem daje poczucie wolności i wielkiego fanu. Pamiętajmy jednak, że jest to mały dom na czterech kołach i wymaga odpowiedniego serwisu i przeglądu przed wyjazdem w podróż.
Wyjeżdżając z rodziną lub przyjaciółmi odpowiadacie za nich i to Wy organizujecie pośrednio im podróż. Odpowiednie podejście do zbadania sprawności pojazdu zapewni Wam pewność, że wycieczka przebiegnie bez większych komplikacji.
Kamper jest pojazdem wymagającym szczególnej opieki, by mógł zapewnić maksimum wrażeń w podróży. Z jednej strony sprawdzamy standardowe podzespoły napędowe, które mają wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo podróżujących wraz z ogumieniem, z drugiej sama zabudowa kampera skrywa wiele elementów na które trzeba zwrócić uwagę przed podróżą.
Na co warto zwrócić szczególną uwagę wyjeżdżając kamperem w podróż?
- Przed wyjazdem należy sprawdzić stan naładowania akumulatorów i system oświetlenia w części mieszkalnej.
- Kampery doposaża się w zdywersyfikowane źródła energii. Warto sprawdzić czy wszystkie są sprawne
Podstawowym źródłem energii pozostaje zasilanie zewnętrzne 230 V. Sprawdzamy stan gniazda, łatwość wpięcia i wypięcia przyłącza. W większości kempingów używa się typowego gniazda stosowanego w kamperach i przyczepach. Czasami jednak będzie potrzebny adapter, przejściówka do wpięcia się w standardowe gniazdo 230 V, takie jakie mamy w domach.
Oceń poziom ładowania akumulatorów z paneli słonecznych.
Kolejnym źródłem zasilania jest butla z gazem, która wspiera Trumę ogrzewania wody, kuchenkę gazową i lodówkę. Sprawdź zatem, czy butla jest naładowana, dokręcona do reduktora i czy na czas wyjazdu ma zakręcony zawór.
- Na czas testu lodówki i kuchenki gazowej, zawór butli z gazem należy odkręcić, zdjąć osłonę od Trumy i włączyć ciepłą wodę. Korzystając z faktu, że mamy odkręcony zawór gazu sprawdzamy sprawność kuchenki gazowej i lodówki.
- Lodówka w kamperze posiada możliwość pracy w trzech trybach. Potrafi pracować na zasilaniu 230V, gazie z butli oraz wejść w stan tzw. podtrzymania na zasilaniu z akumulatora. Sprawdź zatem czy wszystkie tryby działają. W podróży trudniej będzie naprawić usterkę.
- Kaseta WC
Kolejnym ważnym elementem w kamperze jest kaseta WC. Sprawdź czy prawidłowo się dokuje. W samej toalecie po zadokowaniu kasety mechanizm otwierający powinien działać bez większych oporów. Sprawdzając sprawność systemu wrzuć od razu tabletkę z chemią przewidzianą do tego typu toalet. - Zbiorniki wody czystej i szarej.
Każdy zbiornik mieści około 95 l cieczy. Pusty zbiornik wody szarej to około 100 kg uzyskanej wagi na nasz bagaż. Podobnie możemy postąpić ze zbiornikiem wody czystej. Należy więc przed podróżą zdecydować czy uzupełniamy wodę czystą do pełna i czy mamy możliwość zatankowania wody na postojach.
- Pompa wody
Mając przynajmniej częściowo napełniony zbiornik z wodą czystą, włącz na panelu sterowania pompę wody i sprawdź sprawność kranu i przysznica. Kran przy zlewie powinien być osadzony pewnie. Jeśli wyczuwasz luz, warto sprawdzić czy wężyki są optymalnie dokręcone. Pamiętaj, że wyciek wody może uszkodzić elementy wewnątrz kampera, tj. instalację, zabudowę itp. - Stan i mechanizmy okien i szyberdachów
Sprawdź stan okien, uszczelki, siłowniki i zatrzaski. Te ostatnie odpowiadają również za bezpieczeństwo pozostawionych rzeczy w kamperze. Szyberdachy w kamperach mogą posiadać pokrętła do siłowników otwierających szyberdachy lub posiadać same zatrzaski. Czasami szyberdachy w czasie wysokich temperatur przywierają silnie na uszczelce i sprawiają kłopot z otwarciem. Dobra opcja jest sprawdzić ich funkcjonalność przed wyjazdem. - Moskitiery, zasłonki i osłony przeciwsłoneczne w części mieszkalnej
Kolejny element, bardzo doceniany w kamperze to moskitiery i zasłonki. Jedne i drugie wymagają pewnego obycia, by służyły długo i bezawaryjnie. Uruchom każdą z nich, oceń ich jakość. Sprawdź zaczepy, stopień wysunięcia i łatwość powrotu do poprzedniej pozycji. - Markiza.
Bardzo przydatna, ale wrażliwa na wszelkie podmuchy markiza wymaga rozwinięcia i sprawdzenia. Zwróć uwagę na to jak się rozwija, czy nic nie pręży. Rozstaw podpórki i sprawdź mechanizm zabezpieczający podpórki. Następnie zwiń markizę i oceń czy pracuje prawidłowo na prowadnicach. - Dodatkowe wyposażenie w luku bagażowym
Ostatnim elementem na check liście jest luk bagażowy, gdzie powinny znajdować się podstawowe przedmioty potrzebne do obsługi kampera. Sprawdź czy w bagażniku posiadasz przewód i adapter do podłączenia pojazdu do sieci 230V.
Nie zapomnij o wężu i zestawie przyłączeniowym do wody. Warto też w luku bagażowym mieć najazdy do wypoziomowania kampera. Na polach kempingowych możemy zastać różnice w nachyleniu i będziemy zmuszeni do wykorzystania najazdów.
Jeśli tylko zatankowałeś do pełna, tak sprawdzonym kamperem możesz wyruszać w podróż i cieszyć się z wolności jaką daje podróżowanie kamperem, jeśli jednak nie masz czasu na tego typu działania a przy okazji potrzebujesz dobrego serwisu przed wyjazdem, zapraszamy do umówienia wizyty u nas https://celcamp.pl