Każdy kto posiada w domu psa lub inne zwierzę wie, że gdy zbliża się okres urlopów zaczynamy myśleć o planowaniu naszych wakacji. Pierwsze pytanie na które musimy sobie odpowiedzieć, to: u kogo zostawimy nasze czworonogi na czas wyjazdu? A gdyby tak nie było potrzeby przekazywania na czas urlopu naszych podopiecznych sąsiadom i rodzinie? Wystarczy przecież wyjechać w podróż kamperem i możemy zabrać nasze zwierzątka ze sobą. Kampery umożliwiają nam swobodne podróżowanie wraz z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Część modeli posiada wydzielone miejsca typowo pod czworonogi. Do takich modeli należy znany i lubiany Fiat Dethleffs. Inne modele: Chausson 720 GA lub Chausson 627 GA są na tyle przestronne, że nie ma problemu z pomieszczeniem dużych rozmiarów psa.

Zabieramy na wakacje psa?

Decydując się na wyjazd kamperem z psami należy wybrać miejsce również odpowiednie dla nich. Tu zdecydowanie wiodą prym miejsca na łonie natury z dużą przestrzenią dla zwierząt. Mowa o polanach do stacjonowania na dziko, polach kempingowych blisko morza, wszędzie tam, gdzie psiaki porządnie się wybiegają i nie będą zbytnio wchodziły w interakcję z otoczeniem.

Zabierając nasze czworonogi w podróż powinniśmy raczej unikać większych miast, muzeów, zamkniętych parów typu ogrody botaniczne i palmiarnie. Ich regulamin zwiedzania często wyklucza możliwość wprowadzania do nich psa. Nasza dłuższa nieobecność nie pozwala również na pozostawienie czworonoga w kamperze.

Dlatego planując wyjazd z psem pamiętajmy również o jego potrzebach. Nich to będą wasze wspólne dobrze spędzone wakacje.

Bezpieczeństwo zwierzaka w kamperze

Podróżując kamperem musimy zadbać o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących w tym  naszego czworonoga. Zwierze powinno mieć wyznaczone miejsce, klatka stała lub przenośny transporter z możliwością wpięcia w pasy. Większe psy muszą bezwzględnie być wyposażone w szelki, które możemy podpiąć w miejsce pasów. Poruszający się zwierzak jest zagrożeniem nie tylko dla siebie samego, ale innych pasażerów kampera.

Podróżowanie kamperem pozwala na częstsze postoje i możliwość załatwienia wszystkich potrzeb naszego czworonoga. Psy pozostają znacznie spokojniejsze i łatwiej znoszą dłuższą podróż. Pamiętajmy jednak, że kamperem będziemy stawać przy drodze i w jej pobliżu. Zatem zadbajmy o to, by wyprowadzać czworonoga z pojazdu na smyczy. Uradowany możliwością wyjścia i eksploracją nowych zapachów zwierzak może wyskoczyć z kampera wprost pod koła innego pojazdu.

Niezbędne dokumenty poświadczające o legalności posiadanych zwierząt

Wybierając się kamperem za granicę pamiętajmy o niezbędnych dokumentach dla zwierząt. Paszport zwierzęcia potwierdza jego tożsamość i zawiera niezbędne informacje o właścicielu oraz szczepieniach dotyczących zwierzaka. Dodatkowo wskazuje, że zwierzę nie pochodzi z przemytu. Dokument należy wyrobić u weterynarza, który posiada uprawnienia do wydawania paszportów.

Wizyta u lekarza weterynarii

Szczególnie istotna w planowaniu podróży z psem. Weterynarz sprawdzi aktualne szczepienia i zabezpieczy pupila przeciwko pasożytom zewnętrznym i wewnętrznym. Po ocenie stanu zdrowia zwierzęcia wskaże odpowiednie produkty, w które moga się przydać w miejscach, gdzie się wybieramy. Niektóre destynacje podróży będą wymagały od nas skomplikowanych badań. Niektóre kraje wymagają od opiekunów czworonogów dostarczenia badań przeciwko konkrentym patogenom. Niekiedy proces taki wymaga dodatkowych szczepień i badań. Może on potrwać nawet więcej niż miesiąc.

Choroba lokomocyjna

Zdaża się, ze psy tak jak ludzie mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną (najczęściej młode osobniki). Warto się przygotowac na taka ewentualnośc i poprosic weterynarza o przepisanie odpowiednich leków. Podstawowe objawy to: nudności, wymioty, złe samopoczucie psa.

Mikroczip

Zabierając psa na wakacje, warto skorzystać z zaleceń i wcześniej go zaczipować. W razie zagubienia, ucieczki w obcym miejscu, łatwiej będzie go odnaleźć. Dodatkowym zabezpieczeniem przed zagubieniem będzie identyfikator zewnętrzny przypięty do obroży z numerem telefonu do właściciela.