Szczegóły wpisu

Jakie uprawnienia pozwalają na prowadzenie kampera?

Wszystko zależy od masy pojazdu. W praktyce kampery do 6 osób nie powinny przekraczać DMC 3.5t i można je prowadzić na kategorię B.

Które kampery do 3,5t cieszą się największym zainteresowaniem?

Największym zainteresowaniem cieszą się półintegry, których masa nie przekracza 3.5t, a masa własna pozwala na doładunek kilku drobiazgów w podróż. Ich luki bagażowe są na tyle przestronne, że pomieszczą 5 składanych krzeseł lub leżaków, 2 stoliki, skrzynię na drobiazgi itp.

Czy prowadzenie kampera jest łatwe czy trudne?

Prowadzenie kampera nie należy do szczególnie trudnych zadań. Należy jedynie pamiętać, że w kamperach typu półintegra zabudowa wystaje delikatnie poza obrys szoferki. Dodatkowo długość takiego pojazdu to około 6.5 do 7 metrów. Istnieje możliwość korzystania korzystania wyłącznie z lusterek bocznych. Silniki w nowych półintegrach są dynamiczne, a moc 170 km spokojnie wystarcza do bezpiecznego przyspieszania i wyprzedzania innych pojazdów na drodze. Pamiętajmy jednak, że kampery dla bezpieczeństwa i optymalnego spalania nie powinny przekraczać 110 km/h. Taka optymalna prędkość pozwala na spalanie w granicach 11-12 litrów oleju napędowego.

Postój na polu kempingowym czy można na “dziko”.

Podróżowanie kamperem daje szersze spektrum możliwości i pozwala nocować poza polem kempingowym. Kamperem można zatrzymywać się wszędzie tam, gdzie pojazdem osobowym. Możemy parkować nad brzegiem jeziora czy morza o ile pozwala na to dojazd i nie ma znaków zakazu. Jadąc w góry możemy zaparkować na polanie lub w lesie, wszędzie tam, gdzie będziemy mogli rozkoszować się widokiem, podziwiać wschody i zachody słońca i patrzeć godzinami w gwiazdy, których blasku nie przyćmiewa łuna miejskiego światła.

Czy można spać na łóżku podczas jazdy kamperem?

Bezpieczeństwo podróżowania kamperem wymusza te same zasady, które obowiązują w pojeździe osobowym. W praktyce oznacza to, że wszyscy podróżujący łącznie z czworonogiem muszą być zapięci w pasy.

Mocowanie fotelika dla dziecka w kamperze

W zależności od modelu fotelik przypinamy pasami lub montujemy w Isofix’y. Większość nowych modeli posiada system Isofix, co zwiększa bezpieczeństwo podróżowania z małymi dziećmi i wygodę montażu samego fotelika.

Łazienka w kamperze. Czy można z niej korzystać w czasie prowadzenia kampera?

Kamper posiada osobny zbiornik na wodę czystą i wodę szarą. Można więc stanąć w każdym miejscu, które na to pozwala i skorzystać z łazienki lub toalety. W myśl przepisów nie wolno korzystać z łazienki w czasie jazdy kamperem. Zagraża to bezpieczeństwu osoby, która się przemieszcza w pojeździe i stwarza zagrożenie dla innych osób podróżujących kamperem.

Toaleta w kamperze. Jak często należy ją czyścić?

Wyjmowana kaseta ma pojemność około 19 l. Przy założeniu, że kamperem podróżuje 4-5 osób należy czyścić ją co dwa dni. Do kasety stosuje się tabletki lub proszek (wynajmując pojazd, tabletki do toalety są na wyposażeniu kampera), które trzeba uzupełnić przed włożeniem w miejsce dokujące. Czyszczenie kaset toalety jest bardzo proste. Wyciągamy kasetę, odkręcamy dekiel i wylewamy zawartość. Do czyszczenia kaset są wyznaczone specjalne miejsca na polu kempingowym. U nas również posiadamy stację serwisową, gdzie można wyczyścić toaletę, zlać wodę szarą i napełnić zbiornik wody czystej.

Lodówka w kamperze? Czy działa podczas jazdy i postoju na dziko?

Wszystko zależy od modelu i producenta, choć w caravaningu jest pewien standard. Nasze lodówki w kamperach Chausson posiadają automat zmieniający tryb pracy urządzenia w zależności od działającego źródła zasilania. Głównym źródłem zasilania pozostaje zasilanie z sieci. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zdani tylko na takie źródło energii zasilające naszą lodówkę. Urządzenia pracują również na gazie z butli, które świetnie sprawdza się przy postoju na “dziko”. Obie formy wymagają jednak postoju. Nie wolno używać gazu podczas podróży kamperem. Jednym słowem butle wolno odkręcić dopiero na postoju. Trzecim źródłem zasilania jest zasilanie z akumulatora pokładowego. Należy jednak pamiętać, że tego typu zasilanie podtrzymuje jedynie temperaturę w lodówce. Warto więc przed wyjazdem w dłuższą podróż na czas przemieszczania się kamperem włożyć do lodówki zamrożone wkłady, które wydłużają czas podtrzymania temperatury.

Kuchenka w kamperze. Czy da się na tym gotować?

Kamery są wyposażone w pełnowymiarowe kuchenki dwu lub trzy palnikowe z iskrownikiem. Zasilane z 11 kilogramowej butli bez problemu obsłużą trzytygodniowy wyjazd. Prócz wewnętrznej kuchenki gazowej istnieje możliwość podpięcia zewnętrznego grilla gazowego.

Stołowanie się w salonce czy outdoor

Półintegry są na tyle przestronne, że 5 osobowa rodzina śmiało może stołować się w salonce pojazdu. Rozkładany stolik, dwie szerokie kanapy i obracane fotele kapitańskie pomieszczą nawet do 6 osób. Jeśli tylko pogoda pozwala na stołowanie się na zewnątrz pojazdu, mamy możliwość rozwinięcia markizy i posilenia się całą rodzina na świeżym powietrzu.

Ile kosztuje dodatkowe wyposażenie?

Tu w zależności od wypożyczalni za dodatkowe wyposażenie są pobierany opłaty lub nie. Celcamp oferuje stolik, siedzenia lub leżaki w cenie. To samo dotyczy małego AGD. Nasze kampery w wersji Premium Titanium wyposażone są w szklanki, zastawę stołową i sztućce w cenie wynajmu pojazdu.
Mamy nadzieję, że te minimum podstawowych informacji pomoże rozwiać wątpliwości i zachęci do podróżowania kamperem nie tylko w stronę wyznaczonych pól kempingowych, ale również w mniej dostępne miejsca, gdzie można poczuć odrobinę wolności.
Jeśli interesuje cię zakup kampera zapraszamy do naszej siedziby w Dąbrówce k. Poznania, ul. Polna 3

Wyposażenie kampera podstawowe czy premium?

Realizujemy sprzedaż akcesoriów do kamperów wielu marek. Świadczymy sprzedaż pod zamówienie klienta. W ofercie bagażniki rowerowe, panele solarne, TV LED z SAT, DVD zasilane z 12V, klimatyzacja części mieszkalnej oraz wiele udogodnień pod indywidualne preferencje .