Podstawowe wyposażenie kampera

Podróżowanie kamperem daje ogromne możliwości pod względem wolności, mobilności i kreatywności na wakacjach. Należy jednak spełnić podstawowe zasady, by urlop przebiegał bez niespodzianek. Do podstawowych czynności przed wyjazdem pozostaje: ubezpieczenie, przegląd i serwis kampera oraz wyposażenie w dodatki standard lub premium.

Dodatki, które podnoszą komfort podróżowania i mieszkania w kamperze.

Wynajmując kampera powinniśmy zwrócić uwagę czy pojazd posiada markizę? Kupując pojazd powinniśmy bezwzględnie doposażyć go w takie urządzenie. Styl podróżowania kamperem wręcz wymusza konieczność instalacji markizy. Nie zawsze uda nam się zaparkować pojazd w zacienionym miejscu. Parkując na otwartej przestrzeni w upalne dni markiza będzie chronić przed żarem z nieba i zapewni niezbędny komfort biwakowania. Okaże się równie zbawienna w czasie deszczu.

Pod markizę często układa się maty podłogowe (plandeki), które bezpośrednio izolują nas od trawy, kleszczy itp. Łatwiej na niej ustawić stolik i krzesła, by odpocząć na łonie natury, podziwiać piękne widoki i zjeść obiad na świeżym powietrzu.

Nowoczesne markizy ewoluują i prócz standardowych rozwiązań, możemy dostać rozbudowany system boczków przypominający przystawki namiotowe. W rozbudowanej markizie można pomieścić sprzęt rowerowy lub pneumatyczne kajaki i deski sup.

Stolik i krzesła

Jeśli tylko wielkość kampera na to pozwala, warto mieć jeden większy i jeden mniejszy stolik. Jeden posłuży do biwakowania a drugi jako blat roboczy do przygotowania posiłków na świeżym powietrzu. Krzeseł powinno być tyle ile osób podróżujących. Obecne zestawy do biwakowania są lekkie a po złożeniu nie zajmują znacznej przestrzeni w luku bagażowym.

Kamper jako główne centrum dowodzenia wyposażony w kuchnię i kuchenkę powinien być zawierać podstawowe małe AGD. Mowa tu o takich elementach jak: czajnik, garnki, patelnie, naczynia, szklanki i sztućce. Niektóre pojazdy mają możliwość podłączenia zewnętrznego grilla, na którym można usmażyć świeżą rybę, karkówkę lub grillować dania wege.

Lodówka w kamperze

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia jest lodówka. Lodówki w kamperach zasilane są na kilka sposobów. Dowiedzmy się zatem z jakich źródeł energii korzysta nasza lodówka i czy wszystkie te źródła zasilania w naszym kamperze są sprawne i odpowiednio serwisowane.

Zacznijmy od prądu

Podstawowym źródłem zasilania kampera, choć nie jedynym pozostaje sieć 230 V. Upewnijmy się zatem, że pojazd jest wyposażony w odpowiedni przewód i adapter umożliwiający podłączenie do sieci.

Butla z gazem lub kartusze

Butla z gazem zasila w kamperze kuchenkę palnikową, zewnętrznego grilla, lodówkę i trumę do ogrzewania wody. Kartusze z uwagi na swoje gabaryty zasilają jedynie kuchenkę palnikową. Zadbajmy o to, by butla gazowa była pełna, ilość kartuszy była wystarczająca na czas podróży a połączenia szczelne i bezpieczne.

Dodatkowy akumulator pokładowy

Wspiera zasilanie oświetlenia ledowego i podtrzymuje temperaturę w lodówce. Jest również odpowiedzialny za zasilanie elektrycznych łóżek w pojeździe. Przed wyjazdem sprawdźmy czy ma odpowiednie ładowanie.

Pościel lub śpiwory

Większość pojazdów kempingowych posiada Webasto ( ogrzewanie postojowe), które zapewnia odpowiednią temperaturę w chłodniejsze dni. Dla bezpieczeństwa i własnego komfortu warto zabrać pościel lub śpiwory. Śpiwory pozwolą nam na większy komfort w razie awarii urządzenia.

Bagażnik rowerowy

Caravaning to styl życia, chęć doświadczania przygody i czynna forma spędzania czasu na urlopie. To dynamiczne przemieszczanie się z punku A do punktu B, spędzania urlopu w ruchu. Dlatego w wyposażeniu kampera nie może zabraknąć bagażnika rowerowego. Bagażniki rowerowe do kamperów posiadają trzy lub cztery szyny z możliwością dołożenia kolejnej. Dodatkowy rower lub hulajnogę możemy schować również w luku bagażowym.

Caravaning premium

Obecnie mamy możliwość wyboru odpowiedniego kampera do naszych potrzeb. Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć sportowe wakacje na łonie natury z odrobina luksusu. Nowoczesne kampery np. marki Chausson Titanium Premium wyposażone są standardowo w takie udogodnienia jak : system solarny, telewizor LCD z odtwarzaczem DVD, który zapewni namiastkę kina domowego, ledowe oświetlenie ambientowe nadające styl i klimat wnętrzu i chroniące oczy czy kamery ułatwiające parkowanie kamperem.

Klimatyzacja postojowa

Jest to dodatkowo montowane urządzenie, które bardzo dobrze sprawdza się latem. Warto zauważyć, że klimatyzacja posiada też funkcje grzania i zapewnia wyższy komfort niż webasto, ponieważ działa bardzo cicho.

Antena satelitarna lub DTV

Sam telewizor led daje spore możliwości podłączenia online Wystarczy go sparować z przystawka smart TV. Dla bardziej wymagających montowane są anteny satelitarne lub DTV.

W co warto jeszcze doposażyć kampera przed wyjazdem?

Doposażając kampera musimy kontrolować jego DMC. W praktyce warto rozważyć konieczność uzupełniania zbiornika na wodę czystą. Daje to dodatkowe 100 kg, które możemy wykorzystać na załadowanie kilku drobnych elementów, by poczuć się jak w domu. Mowa tu o dodatkowym ekspresie do kawy, zestawie plażowych czy suszarce na pranie.

Caravaning daje sporo możliwości w kwestii kreatywności względem doboru odpowiednich akcesoriów kempingowych. Wszystkie one mogą być spersonalizowane pod osoby podróżujące. Istota leży w wiedzy i doświadczeniu, by umieć odróżnić akcesoria niezbędne, standardowe od tych premium, które podnoszą komfort mieszkania i ułatwią podróżowanie kamperem. Niezależnie od wyboru premium czy standard warto doposażyć się w firmie serwisującej kampery, gdzie wykwalifikowany zespół dobierze odpowiednie akcesoria.