Zbliża się majówka, wiosna, lato, wakacje, czy Wy też nie możecie się powstrzymać od wyjazdu kamperem w wymarzoną podróż? Te niesamowite doświadczenie daje wiele radości ale wymaga dokładnego i profesjonalnego przygotowania kampera. Dlatego postanowiliśmy napisać kilka słów o tym, co powinniśmy wiedzieć przed oddaniem do serwisu naszego kampera.

serwis związany ze stanem technicznym samego pojazdu

– serwis związany ze stanem technicznym “domu na kółkach”

Dziś skupimy się na serwisie “obudowy”, która wbrew pozorom ma także duże znaczenie na bezpieczeństwo samej jazdy kamperem. 

Jeśli nie korzystaliście w okresie zimowym ze swojego kampera, możecie mocno się zdziwić ile usterek może wyjść na jaw, dlatego okazać może się konieczna interwencja profesjonalistów. 

Serwis kampera odbywa się na wielu płaszczyznach od bezpośredniego sprawdzenia całego wyposażenie kampera – czy działają wszystkie urządzenia, czy są na trwałe przymocowane do zabudowy, do aktualizacji systemów, takich jak nawigacja, sprawdzenia klimatyzacji czy montażu dodatkowych urządzeń takich jak anteny satelitarne, panele fotowoltaiczne, movery, bagażniki rowerowe, markizy i inne.

Czy można samemu podjąć się serwisowania kampera?

Dla miłośników motoryzacji wiele kwestii związanych z serwisem kampera może okazać się dosyć łatwe, jednak kamper to nie zwyczajny samochód osobowy, to połączenie wielu systemów zintegrowanych tak aby jeździło się bezpiecznie i wygodnie. Dlatego warto powierzyć serwis kampera profesjonalnym zakładom, mogą to być zarówno autoryzowane serwisy, które cechuje przedstawicielstwo konkretnej marki lub marek albo serwisy nieautoryzowane, które często posiadają dojście do informacji producenta o serwisie i sporo doświadczenia, które jest cenne w samym serwisie. 

Dla tych, którzy samemu chcą podjąć się serwisu kampera mamy jedną ważna radę, aby poświęcili na serwis sporo czasu i uzbroili się w cierpliwość, szczególnie kiedy zajdzie potrzeba zdobywania części zamiennych, do których dziś jest utrudniony dostęp ze względu na zerwane nadal łańcuchy dostaw. 

Odpowiadając na tak postawione pytanie w śródtytule, możemy odpowiedzieć, oczywiście, że jest możliwe podjęcie sie samemu przygotowania kampera na sezon, jednak może okazać się to uciążliwe ze względu na konieczność posiadania szerokiej wiedzy o możliwych usterkach oraz kosztownych narzędziach do przeprowadzenia kompleksowego serwisu.

Kiedy umówić się na serwis kampera?

Nie czekajmy na ostatnią chwilę, w obecnej sytuacji dostawy wielu części są zaburzone, już w 2021 r., mieliśmy informacje nawet o półtorarocznych “obsuwach” w dostarczaniu niektórych akcesoriów carvaningowych, mowa była o chociażby bagażnikach rowerowych stanowiących podstawę w większości kamperów czy przyczep kempingowych.

Kolejna kwestia, na która należy zwrócić uwagę to obłożenie samych serwisów. Pomimo znacznego wzrostu zainteresowania carvaningiem w Polsce, trudno dziś o dostępność serwisową, dlatego warto szukać i umawiać się znacząco przed planowanym wyjazdem kamperem.

Pamiętajmy, że rezerwując wizytę serwisową kampera – jasno określmy czego potrzebujemy i na temat jakich dodatkowych elementów się zastanawiamy. 

Macie więcej pytań? zapraszamy do kontaktu z nami – odpowiemy na wszystkie wasze wątpliwości i umówimy wizytę serwisową.