Jakie uprawnienia do prowadzenia kampera, przyczepy kempingowej lub całego zestawu?

Wybierając się po zakup lub wynajem kampera, przyczepy powinniśmy zapoznać się z przepisami jakie obowiązują w polskim prawie.

Kamper a przyczepa kempingowa

Kategoria B daje możliwość na poruszanie się pojazdem z przyczepą kempingową, gdzie dopuszczalna masa całkowita (pojazdu + przyczepy) nie przekracza 3500 kg. Warto wspomnieć, że dopuszczalna masa całkowita przyczepy, musi być niższa aniżeli masa pojazdu ciągnącego.

W dowodzie rejestracyjnym w pozycji O1 jest podana maksymalna masa całkowita przyczepy.

Co do zasady:

  • samochód do 3,5t + przyczepa lekka (DMC do 750 kg) – kat. B
  • samochód do 3,5t + przyczepa powyżej 750 kg DMC – kat. B, pod warunkiem, że cały zestaw nie przekracza 3,5t DMC, a przyczepa posiada hamulec.
  • j.w. w przypadku, gdy DMC zestawu przekracza 3,5t i jest mniejsze niż 4251 kg – kat. B + wpis B96 lub B+E
  • samochód do 3,5t + przyczepa do 3,5t – kat. B+E

Czy prowadzenie kampera jest trudne?

Prowadzenie kampera nie wymaga specjalnego doświadczenia. Pojazdy do 3.5 t prowadzi się podobnie jak pojazdy dostawcze. Długość i szerokość pojazdu sprawiają, że nie wszędzie da się nim zaparkować. Półintegry wystają poza obrys szoferki. Wysokość kampera wymusza zwrócenie szczególnej uwagi na ograniczenia dotyczące przejazdów pod wiaduktami i parkingami podziemnymi. Należy też zachować szczególną ostrożność w czasie wyprzedzania i innych manewrów na drodze.

W kamperze, tak jak w pojazdach dostawczych siedzi się wysoko, co ułatwia widoczność, a duże lusterka pomagają w ocenie przestrzeni wokół pojazdu.

Ile czasu potrzeba na zapakowanie się do kampera?

Pierwszy wyjazd kamperem zawsze wymaga większej ilości czasu. Do kampera nie pakujemy walizek, jak do autokaru. Musimy mieć czas by poukładać wszystkie potrzebne rzeczy w szafkach i przestrzeniach bagażowych. Uśredniając czas potrzebny do poznania pojazdu i załadunku można zakładać do 3 godzin potrzebnych na spakowanie się.

Jaka prędkość przelotowa dla kampera na autostradzie?

Pomimo, że kampery do 3.5 t są zarejestrowane jako pojazdy osobowe posiadają szczególną konstrukcję zabudowy i nie powinniśmy nimi przekraczać 110 km/h. Wynika to z zachowania bezpieczeństwa dla podróżujących kamperem, jak i innych uczestników w ruchu drogowym oraz ekonomii. Zabudowa sprawia, że kampery są bardziej narażone na podmuchy wiatru, a każde zwiększenie prędkości powyżej 100 km/h znacznie zwiększa spalanie jednostki.

Ile kilometrów można pokonać kamperem jednego dnia?

Tyle ile każdym innym pojazdem nie przekraczającym 110 km/h. Nowe kampery mają duży zapas mocy i bardzo dobrze przyspieszają. Reszta zależy już od samych warunków drogowych. Jeśli w kamperze jest więcej niż jeden kierowca, można się zmieniać i znacznie zwiększyć odległość w ciągu doby. Z doświadczenia innych kierowców wynika, że taka optymalna odległość to 900 km.

Czy w czasie jazdy można spać na łóżku w kamperze?

Zabrania się spania i użytkowania części mieszkalnej podczas jazdy kamperem. Wszyscy pasażerowie muszą być zapięci w pasy bezpieczeństwa, a czworonogi w specjalne szelki. Oznacza to brak możliwości wypinania się z pasów i korzystania np. z toalety. Należy się zatrzymać w wyznaczonym miejscu i dopiero przejść do części mieszkalnej.

Jaki są opłaty za poruszanie się kamperem po autostradach?

W Polsce kampery o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, podlegają takim samym opłatom, co samochody osobowe. Za granicą opłaty są wyższe z uwagi na wysokość pojazdu powyżej 2.2 metra. Dotyczy to takich krajów jak: Francja, Hiszpania, Włochy.

Jak duży zbiornik paliwa jest w kamperze i na ile kilometrów wystarcza?

W Fiatach Ducato i Fordach Transitach montowane są zbiorniki paliwa o pojemności 90 l. Średnie zużycie oleju napędowego w tego typu pojazdach waha się w granicach od 9 do 11 litrów na 100 km. W cyklu mieszanym i na lokalnych drogach kamperem można pokonać do 900 km. Jadąc autostradami ze średnią prędkością w granicach 100/110 km/h do momentu zapalenia się rezerwy można przejechać około 800/850 km.

Czy można korzystać z kampera bez podłączenia do prądu?

W nowoczesnych kamperach stosuje się dwa akumulatory. Jeden wspiera rozruch jednostki napędowej, drugi część mieszkalną. Wspomagane są przez panele fotowoltaiczne. Czas, przez jaki można użytkować pojazd bez podłączania do sieci 230 V, zależy od rodzaju i ilości urządzeń elektrycznych i pojemności akumulatora. Standardowy akumulator pokładowy o pojemności 120 Ah pozwala na postój do 72 godzin, a panele fotowoltaiczne jeszcze wydłużają ten czas. Cześć urządzeń obsługiwanych jest z butli gazowej, dzięki czemu można stacjonować na dziko.

Jaka jest pojemność zbiorników wody czystej i wody szarej?

Standardowe zbiorniki wody czystej i szarej w kamperach mają 90/110 l pojemności. Taka pojemność zapewnia 2-3 dni postoju na kempingu, dla rodziny czteroosobowej, która nie korzysta z kempingowych łazienek. Jeśli nie planujemy postoju na dziko, wystarczy uzupełnić 30 % zbiornika i ruszać w trasę. Resztę uzupełnimy na miejscu. Zyskujemy dodatkowe 70 kg na bagaż. Przed wyjazdem z kempingu powinniśmy wylać wodę szarą.

Na jak długo wystarcza butla z gazem?

10 kg butla propanu spokojnie wystarcza na 3 tygodniowy wyjazd, przy założeniu, że więcej przygotowuje się posiłków we własnym zakresie. Przy typowym wypadzie na dziko może to być okres do 2 tygodni. Tak długi czas użytkowania z butli jest możliwy dzięki zastosowaniu ogrzewania z oleju napędowego. Butlę wykorzystujemy jedynie do kuchenki gazowej, ogrzania ciepłej wody i chłodzenia lodówki.

Jakiego typu jest toaleta w kamperze i jak często ją czyścimy?

Kampery do 3.5 t posiadają toaletę chemiczną (wyjmowaną kasetę) o pojemności 19 litrów. Dla czteroosobowej rodziny kaseta taka wystarcza na 2-3 dni użytkowania. Niezależnie od zapełnienia, zaleca się opróżnianie toalety co 4 dni.

Czy w kamperze jest łazienka z prysznicem?

Wszystkie nasze kampery posiadają wydzieloną łazienkę z prysznicem. Jedynie model 627Ga posiada łączoną łazienkę z WC. Większość kamperów posiada również przyłącze zewnętrzne z możliwością korzystania z prysznica zewnętrznego