Decydując się na wynajem kampera, warto zwrócić uwagę na formalności, jakich trzeba dopełnić, by cały proces wynajmu był bezpieczny i skrojony pod oczekiwania, a zarazem zgodny ze standardem w branży. 

Pojazdy na wynajem są zazwyczaj nowe lub prawie nowe. Ich wiek często nie przekracza 3 lat. Wszystkie pojazdy co do zasady muszą bezwzględnie posiadać ubezpieczenie OC i AC i aktualne badanie techniczne. Warto wspomnieć, że pojazdy  nowe są objęte gwarancją producenta obejmującą zarówno zabudowę i pojazd.

W razie kłopotów na drodze najemca podaje swoje koordynaty i całą procedurą serwisową ( wezwanie assistance) zajmuje się opiekun klienta. Klienci mają również możliwość kontaktu w tzw. szybkich serwisach dotyczących pomocy w ramach użytkowania pojazdu.

Jak przebiega proces wynajmu kampera?

Pierwszym etapem jest ustalenie terminu i dostępności odpowiedniego pojazdu. Kluczowy jest nie tylko termin i godzina wyjazdu, ale również powrót jednostki. Obsługa musi mieć czas na sprawdzenie i odbiór pojazdu, ewentualny serwis i przygotowanie go do kolejnej podróży.  Jeżeli wypożyczalnia dysponuje odpowiednią flotą pojazdów zazwyczaj pomoże dobrać odpowiedniego kampera do potrzeb klienta. 

Podstawowym determinantem jest ilość osób, które mają zamiar podróżować kamperem. Czy wszystkie osoby są dorosłe  czy podróżujemy z dziećmi, a może z czworonogiem? Od tej informacji należy zacząć dokonując wstępnej oceny, którym kamperem chcemy podróżować. Będzie można wtedy ustalić  czy wymagane będą ISOFIX-y lub inne pasy potrzebne do przewożenia, np. psów. Są to wszystko bardzo ważne informacje, których należy udzielić przy zawieraniu umowy. 

Nie zawsze można zarezerwować konkretny model. Często strony określają swoje minimalne wymagania. Pamiętajmy, że pojazdy są czasami serwisowane i gdy zajdzie potrzeba wydania innego pojazdu, kamper musi spełniać potrzeby i oczekiwania klienta.

Podpisanie dokumentów

Po wyborze odpowiedniego kampera przechodzimy do ustalenia formalności i podpisania niezbędnych dokumentów. Podstawowy pakiet dokumentów zazwyczaj zawiera umowę określającą przedmiot najmu, regulamin, protokół zdawczo-odbiorczy. 

Pamiętajmy, by umowę zawsze parafować na każdej stronie i czytelnie podpisać na ostatniej z imienia i nazwiska. To samo dotyczy regulaminu. To w nim są zawarte paragrafy dotyczące  podstawowej umowy i innych okoliczności w czasie trwania najmu kampera. 

Kolejnym ważnym dokumentem na który trzeba zwrócić szczególną uwagę jest protokół zdawczo-odbiorczy. To w nim możemy nanieść uwagi dotyczące przedmiotu najmu.

Wynajmowane kampery co do zasady są umyte z zewnątrz, wysprzątane wewnątrz, zatankowane w paliwo i wodę czystą.

 Warto również przed wypożyczeniem zrobić kilka zdjęć kampera z zewnątrz i w środku. Takie zdjęcia mogą nas uchronić przed ewentualnymi konsekwencjami usterek, które nie powstały w czasie najmu określonego w umowie.

Jeśli wyjeżdżamy poza granice Polski – Unii Europejskiej,  trzeba pamiętać o dokumencie rejestracyjnym pojazdu. Wyczytamy z niego również wagę pojazdu. Pozwoli to nam oszacować możliwe doładowanie pojazdu w nasze rzeczy osobiste.

Jaki jest koszt wynajmu kampera i jak to wygląda w praktyce?

Decydując się na wynajem należy mieć na uwadze dobowy koszt najmu uzależniony od jednostki i kaucję do której wynajmujący zastrzega sobie potrącenie w ramach działań serwisowych wynikających z winy najemcy. Wszelkie próby naprawy wynajmowanego pojazdu bez konsultacji z wynajmującym mogą skutkować dodatkowymi kosztami. Wynika to z faktu iż pojazdy zazwyczaj podlegają gwarancji  producenta.

Podstawowe szkolenie

Szkolenie zazwyczaj ma miejsce przed wyjazdem i dotyczy obsługi kampera. Częściowo ma ono związek z protokołem zdawczo odbiorczym. W trakcie szkolenia można ocenić sprawność poszczególnych elementów wyposażenia kampera.